Druk cyfrowy czy offsetowy?

Druk cyfrowy i offsetowy to najpopularniejsze technologie druku stosowane w branży poligraficznej. Występują między nimi zasadnicze różnice. Druk cyfrowy wykorzystuje dane zapisane bezpośrednio w pliku elektronicznym, podczas gdy w offsetowym obraz trafia na papier za pomocą przygotowanych wcześniej matryc.

Druk cyfrowy

W tradycyjnym procesie druku cyfrowego udział bierze warstwa foto-przewodząca, która naświetla wałek. W obszarach przeznaczonych do naniesienia obrazu podczepiane są drobinki toneru, dzięki którym po przeniesieniu na nośnik docelowy możliwe jest uzyskanie bardzo wiernego odwzorowania oryginału. Poza wysoką jakością wydruku, zaletą technologii cyfrowej jest krótki czas drukowania. Prace mogą być realizowane w różnym przedziale gramatur i na różnych podłożach drukowych. Z uwagi na brak konieczności prowadzenia próbnych wydruków i tworzenia formy drukowej, druk cyfrowy jest stosunkowo tani. Gotowy obraz poddawać można rozbudowanej obróbce, a ilość kolorów jest praktycznie nieograniczona. Podstawową wadą technologii cyfrowej jest nieco gorsza jakość w porównaniu z drukiem offsetowym. Technologia cyfrowa traci swoją opłacalność wraz ze wzrostem nakładu. Ograniczeniem jest również format papieru.

Czy to najtańsze ulotki w Polsce ?

Druk offsetowy

Wydruk w technologii offsetowej powstaje w sposób o wiele bardziej zaawansowany od cyfrowego. Początkowo obraz jest odpowiednio naświetlany, a następnie przenoszony na podłoże drukarskie z płaskiej formy. Wyróżnić można offset arkuszowy, w którym farba utrwalana jest poprzez polimeryzację poprzedzoną wsiąknięciem, a także offset zwojowy, w którym stosowane są farby lejne oraz podłoże w formie zwoju.
Zaletą technologii offsetowej są niskie koszty przy większych nakładach. Jakość obrazu jest bardzo wysoka, a wybór formatu papierów drukowych niezwykle szeroki. Druk offsetowy pozwala na drukowanie na nietypowych materiałach i zapewnia swobodę w manipulowaniu barwami, włącznie z możliwością stosowania kolorów dodatkowych w dowolnej liczbie. Do największych wad tej technologii należą wysokie koszty całego procesu oraz jego pracochłonność. Offset nie daje praktycznie żadnych możliwości personalizacji i nie jest opłacalny przy drukowaniu niedużego nakładu.

Czy potrzebuję reklamy ?

Technologia cyfrowa czy offsetowa?

Wszystkie rodzaje druku mają swoje wady oraz zalety, w związku z czym wybór konkretnej technologii powinien zależeć od kilku czynników. Druk cyfrowy lepiej sprawdza się w przypadku niskich nakładów oraz wyraźnego ograniczenia czasowego. Druk offsetowy zyskuje przewagę, gdy zachodzi zapotrzebowanie na setki lub tysiące kopii, a ostateczny termin realizacji jest wystarczająco odległy. Na pierwszym etapie wyboru technologii druku należy więc przede wszystkim określić wysokość drukowanego nakładu oraz ilość czasu, którą dysponujemy. Warto wziąć pod uwagę także ewentualne możliwości personalizacji poszczególnych kopii oraz format wydruku. Wbrew pozorom różnice jakościowe między drukiem cyfrowym a offsetowym są na tyle nieznaczne, że rzadko okazują się czynnikiem decydującym – w obu przypadkach wydruk prezentuje się bardzo dobrze.

Większość naszych wydruków wykonujemy w technologii cyfrowej, jeśli zatem oczekujesz szybkiej realizacji, niskiej ceny i świetnej jakości produktu – zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą: web-to-print.pl!

Poprzedni

Jak wyposażyć swoje biurko?

Następne

Druk wielkoformatowy – lateksowy czy solwentowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén