Drukarka domowa powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana do potrzeb użytkownika. Jeden drukuje kilkadziesiąt stron dziennie, inny zaś korzysta ze sprzętu kilka razy w miesiącu. Nie sztuką jest zakupić urządzenie z najwyższej półki cenowej – prawdziwym wyzwaniem jest wybór takiej drukarki, która zapewni nam wysoką wydajność przy optymalnej cenie. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają ograniczony budżet. Jak podjąć właściwą decyzję?

Budżet na zakup drukarki

To, jaki rodzaj drukarki powinniśmy wybrać, zależy w dużej mierze od naszego budżetu. Drukarki atramentowe są tanie – sprzęt całkiem dobrej marki możemy zakupić już za około 150 zł. Koszt zakupu drukarki laserowej jest natomiast o wiele wyższy – za przyzwoitej jakości laserówkę zapłacimy minimum 400 zł. Nie zapominajmy jednak, że taniej nie zawsze znaczy lepiej! Przed zakupem należy rozważyć również koszty jej eksploatacji.

Nie bez znaczenia jest także marka sprzętu – o wiele bezpieczniej jest nabyć urządzenie renomowanej firmy. Drukarki „no name” bywają awaryjne, dostęp do ich części zamiennych może być mocno ograniczony, trudniej także uzyskać opinie użytkowników na ich temat. A przecież pieniądze lepiej zainwestować raz, a dobrze! Niejeden użytkownik ma w domu kilka bezużytecznych drukarek, które kupił tylko dlatego, że były tanie.

Koszt użytkowania drukarki

To, czy będziemy zadowoleni z drukarki, zależy w dużej mierze od tego, jak droga będzie ona w utrzymaniu. Drukarki atramentowe uchodzą za mniej ekonomiczne w eksploatacji – tusze wymienia się dość często, a ich koszt nie należy do niskich. Alternatywą są oczywiście zamienniki, ale żaden producent drukarek nie zaleca ich stosowania. Po tańsze i nieoryginalne materiały eksploatacyjne sięgamy więc na własne ryzyko.

Jeśli chodzi o drukarki laserowe, to są one polecane w szczególności osobom drukującym dużo. Koszty wydruku jednej strony będzie o wiele niższy, niż w przypadku drukarki atramentowej. Pamiętajmy jednak o tym, że wiele zależy od tego, jaką laserówkę wybierzemy. Modele drukujące jedynie tonerem czarnym są dość korzystne w użytkowaniu – pomimo tego, że wymiana tonera to koszt kilkuset złotych, wystarczy on na bardzo długo. Posiadacze tanich laserówek kolorowych miewają jednak zastrzeżenia co do ekonomiczności takiego rozwiązania – może zdarzyć się tak, że koszt eksploatacji dobrej drukarki atramentowej będzie zbliżony do ceny użytkowania przeciętnej kolorowej laserówki.

Na opakowaniu tonera lub tuszu znajduje się informacja ile stron możemy wydrukować, natomiast zwykle są to dane nieco przekłamane. Jeśli chodzi o atramentówki, to w rzeczywistości wydrukujemy mniej stron, niż zapewnia producent. Odwrotnie jest w przypadku laserówek – możemy liczyć na to, że uda nam się z tonera uzyskać więcej stron wydruku.

Jakość i szybkość wydruku

Drukarki laserowe najlepiej sprawdzają się, jeśli zależy nam na wydruku czarno-białym. Działają one również niezwykle szybko, co jest szczególnie zauważalne podczas druku dużej ilości stron. Średniej klasy sprzęt nie będzie jednak najlepszy, jeśli chodzi o wydruk kolorowy, a ponadto tempo drukowania nie będzie już tak szybkie, jak w przypadku druku monochromatycznego. Oczywiście można znaleźć drukarki laserowe, które świetnie radzą sobie z wydrukiem kolorowym, jednak ich cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Należy więc zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy takiego urządzenia w naszym domu.

Drukarki atramentowe nie są tak szybkie, jak laserówki, ale nawet przeciętnej klasy sprzęt dobrze poradzi sobie zarówno z wydrukiem monochromatycznym, jak i kolorowym. Są one szczególnie polecane przez osoby, które drukują różnego rodzaju grafiki i zdjęcia. Jednak aby wydrukować np. ulotki taka drukarka jest już nieopłacalna.

Na materiałach eksploatacyjnych nie powinniśmy oszczędzać – należy zatem pamiętać, że bezpośredni wpływ na jakość wydruku ma rodzaj papieru. Użycie do druku najtańszego podłoża może skutkować rozmazywaniem się tuszu lub efektem ziarna.

Podsumowanie

Drukarki atramentowe będą dobrym wyborem dla osób, które nie potrzebują najwyższego poziomu wydajności. Są one kompaktowe i proste w obsłudze oraz dobrze sprawdzają się podczas druku kolorowego i czarno-białego. Ich cena nie jest wygórowana, jednak materiały eksploatacyjne mogą być dość kosztowne (tusze zasychają, a więc drukarka powinna być używana przynajmniej raz w tygodniu).

Drukarki laserowe polecane są w szczególności osobom, które drukują dużo. Najlepiej sprawdzają się podczas wydruku monochromatycznego oraz działają bardzo szybko, co jest szczególnie zauważalne podczas wydruku dużej ilości kartek. Laserówki są droższe w zakupie, ale tańsze w użytkowaniu.

Ostateczna decyzja zależy zatem od indywidualnych oczekiwań i potrzeb użytkownika.

Żadna domowa drukarka nie zastąpi jednak sprzętu używanego w drukarni. Jeśli chcesz oddać swoje projekty w ręce profesjonalistów – zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą: web-to-print.pl!

Zobacz także
Dlaczego warto inwestować w ulotki reklamowe