Dzisiaj, jeśli tylko chcemy to można wydrukować swoją książkę. Nic nas nie ogranicza. Dawniej nie było to takie łatwe, dlatego książek na rynku było mniej. Teraz każda osoba, która ma pomysł na książkę może się za to zabrać. Skupia się na szukaniu kogoś, kto książkę wydrukuje, ale na tym żeby napisać coś wartościowego. Drukowanie to, co innego niż sprzedaż książki, dlatego tym zajmiemy się później.

Teraz skupmy się na tym żeby jak najwięcej napisać i żeby to się innym podobało. Jakie książki się najlepiej sprzedają? W Polsce sprzedaż książek nie jest na bardzo wysokim poziomie, ale na pewno można na tym zarobić. Bardzo dobrze sprzedają się wśród pań romanse. Dobrym pomysłem są również książki dla dzieci, które przenoszą je w inny świat.  Pomysł na książkę to już połowa naszego sukcesu, dlatego trzeba nad tym dłużej posiedzieć i pomyśleć.

Koszty druku książki

Na druk składa się wiele czynników i zanim powstanie to trzeba wszystko przygotować. Co to oznacza? Na pewno potrzebna będzie korekta i redakcja publikacji. Trzeba stworzyć ilustracje o ile ich nie ma. Istotny będzie projekt okładki jak i tego jak ma wyglądać wnętrze książki. Istotnej będzie dobranie odpowiednich materiałów na książkę. Z czego ma być zrobiona okładka, jaki ma być wewnątrz papier?  Ważne są również techniki drukarskie jak i naniesienie korekty technicznej. Jest tego bardzo dużo, dlatego nie ma się, co dziwić, że cena jest uzależniona od tego jak dużo z tych opcji wybierzemy. Im lepiej mamy przygotowaną przez siebie książkę tym mniej pracy wymaganej jest podczas jej poprawiania. To oznacza, że trzeba stworzyć taką książkę, jaka będzie najlepsza.  Na końcu do ceny dolicza się oprawę oraz samo wydrukowanie. Wtedy mamy całkowicie koszt.

Zliczamy wszystkie koszty

Sam koszt przejrzenia przez specjalistów książki to kilka tysięcy złotych.  To będzie właśnie wspominana korekta, okładka, czy rysunku.  Jeśli zdecydujemy się, że to my sami redagujemy książkę i sprawdzamy ją pod kątem językowym to wtedy można będzie te trzy tysiące złotych zaoszczędzić. To spora kwota, ale trzeba wszystko sobie przemyśleć, bo jeśli coś będzie nie tak i pójdzie to do druku to wina będzie tylko i wyłącznie nasza. Cena zależna będzie od ilości nakładu, jaki zamawiamy. Dla przykładu przy nakładzie mniejszym cena może wynosić osiem złotych za sztukę, a jeśli książek będzie powyżej tysiąca to dwa złote. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że różnica w cenie jest ogromną i czasami lepiej zamówić więcej i taniej, bo wtedy sami będziemy mogli na tym zyskać bardzo dużo. O wiele więcej trzeba płacić za wydanie ekskluzywne. Jeśli zależy nam na super twardej oprawie z najlepszych materiałów i zszywania stron nićmi to koszty są o wiele wyższe. Oczywiście wygląd takiej książki też jest lepszy, ale to wszystko trzeba sobie kalkulować. W ten sposób wiemy czy taka książka jest w stanie nam się zwrócić.

Przeczytaj także – Jak zrobić plakat ?

Kontakt z drukarnią

Najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie kontakt z drukarnią zajmująca się takimi wydrukami. Można uzyskać wszystkie potrzebne informację w tym temacie, co oznacza, że łatwiej będzie nam podjąć decyzje o tym, co wybrać żeby uzyskać jak największe zyski. Na początek, jeśli to nasza pierwsza książka to nie ma, co szaleć z kosztami. Wydrukujemy ją i spróbujmy sprzedać. Następnym razem będziemy mieć więcej doświadczenia, dlatego na pewno uda nam się jeszcze dokładnie dopasować oferty pod siebie.

W Internecie można będzie znaleźć specjalne kalkulatory kosztów i tam wprowadzając poszczególne dane dowiemy się, co nas czeka i na jakie koszty trzeba się szykować. W ten sposób obliczamy zyski i wiemy czy warto się za to brać czy jednak nie. Wygląd książki ma znaczenie, a zwłaszcza, jeśli są to książki dla dzieci. To, dlatego trzeba całą oprawę książki dopasować do osób, do których ją adresujemy, a wtedy ułatwimy sobie zadanie ze sprzedażą. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, dlatego cena książki, która znajdzie się już w księgarni ma ogromne znaczenie i nie można o tym zapominać przy planowaniu wszystkich kosztów i wydatków.