Jak dorobić spady – Photoshop Tutorial

W związku z częstymi pytaniami, przygotowaliśmy mały Tutorial, jak dorobić spady drukarskie w programie Photoshop. Poniżej zamieszamy szczegółowe grafiki, aby szybko i bez nerwów rozwiązać ten problem.

Ponieważ nie każdy lubi czytać przygotowaliśmy specjalny film instruktażowy na kanale YouTube.
Film znajdziecie w tym artykule: Jak dorobić spady Photoshop

1) Tworzymy nowy dokument, na którym będziemy pracować:

W tym celu wciskamy kombinacje klawiszy CTRL + N lub wybieramy polecenie z górnego Menu Plik > Nowy.

tworzenie nowego dokumentu
image-129

2) Tworzymy linie pomocnicze, które wydzielą marginesy wewnętrzne oraz linie cięcia:

Linie pomocnicze włączamy kombinacją klawiszy CTRL + R lub z menu górnego Widok > Miarki. Następnie „wyciągamy” linie z górnej lub lewej miarki zadokowanej w rogach dokumentu. Linie cięcia ustawiamy przy krawędziach utworzonego dokumentu, natomiast linie bezpiecznego marginesu wewnętrznego – 3 mm z każdej strony do wewnątrz dokumentu.

linie pomocnicze bez spadu
image-130

3) Powiększamy obszar roboczy o 3mm spadu z każdej strony:

W tym celu należy wcisnąć kombinacje klawiszy CTRL + ALT + C lub z górnego Menu wybrać Obraz > Rozmiar obszaru roboczego. Powiększając obszar o 3 mm z każdej ze stron, zaznaczymy Checkbox „Względnie” i dodajemy 6 mm w pionie i w poziomie (3 mm z prawej + 3 mm z lewej strony)

rozmiar obszaru roboczego
image-131

4) Dodajemy linie pomocnicze spadu drukarskiego:

Należy wyciągnąć kolejne linie pomocnicze i zadokować je do nowych (powiększonych) krawędzi dokumentu. W ten sposób wydzielimy linie spadu.

linie pomocnicze
image-132

 

Otrzymaliśmy dokument z wydzielonymi obszarami spadu, cięcia oraz bezpiecznymi marginesami wewnętrznymi. Projektując grafikę pod druk cyfrowy, należy pamiętać, aby tło i elementy graficzne, które je stanowią były powiększone na spad. Poniżej przedstawiamy projekt bez spadów (ZŁY) oraz przygotowany poprawnie projekt ze spadami (DOBRY).

Tło zaprojektowane do linii cięcia – ŹLE. Po wydrukowaniu, oraz docięciu do formatu zamówionego projektu, pozostawiony biały spad może wyjść na właściwym wydruku. 

bez spadów
image-133

Tło powiększone o spad drukarski – DOBRZE.  Po wydrukowaniu, oraz docięciu do formatu zamówionego projektu, spad wypełni ewentualne błędy maszyny.

projekt ze spadami
image-134

 

5) Rozciąganie tła na spad – Sposób 1:

Aby wyciągnąć grafikę na spad, należy zaznaczyć obszar tła, który znajduje się przy linii cięcia. Używamy do tego narzędzia „Zaznaczenie prostokątne” – Klawisz M lub z wybieramy je z palety narzędzi. Kolejnym krokiem jest użycie transformacji – Z menu górnego Zaznaczenie > Przekształć lub kombinacja klawiszy CTRL + T. Rozciągamy tło do krawędzi spadu. Sposób ten sprawdza się znakomicie przy tłach prostych (gradienty, aple jednokolorowe). Czynność tę powtarzamy z każdej strony (nie zapominając o rogach projektu).

wyciaganie tla na spad
image-135

5.1) Wyciąganie tła na spad – Sposób 2:

Kolejnym sposobem tworzenia spadów jest odbicie lustrzane. Postępujemy w podobny sposób jak w pkt 5. Tworzymy zaznaczenie prostokątne, a następnie powielamy je – klawisze CTRL + J lub CTRL + C (kopiuj) i CTRL + V (wklej). Następnie tworząc przekształcenie danej warstwy (CTRL + T) wykonujemy odbicie lustrzane. Klikamy w tym celu PPM na zaznaczony obszar i z menu kontekstowego wybieramy opcję „Odbij w poziomie” lub „Odbij w pinie” w zależności, z której strony tworzymy spad.

5.2) Wyciąganie tła na spad – Sposób 3:

Sposób dla projektów, w których powyższe 2 sposoby nie spełniają waszych oczekiwań. W tym przypadku z pomocą przychodzi narzędzie „Stempel” dostępny w panelu narzędzi. Zaznaczając punkt próbki klonujemy grafikę na spad. Sposób ten wymaga od użytkownika wiedzy na temat działania i obsługi programu Adobe Photoshop.

Mamy nadzieję, że ten Tutorial wyjaśnił Wam, jak prawidłowo przygotować plik do druku. Już niebawem kolejne poradniki.

Zobacz także: Wizytówki – Jak przygotować projekt do druku

 

Poprzedni

Ulotki składane jako materiały reklamowe

Następne

Nowe materiały reklamowe w nowych cenach

6 komentarzy

  1. orchowska

    świetny tekst – krótki i rzeczowy, dziękuję!

  2. mariusz

    Jestem zielony w tym temacie. Do drukarni wysyłamy plik z zaznaczonymi spadami czy tylko dajemy informację o wielkości spadów?

    • Zespół Web-To-Print

      Zazwyczaj wysyłamy plik ze spadami (w formacie brutto). Linie cięcia i zaznaczenia tych spadów, nie są konieczne. Większość drukarnia sama dodaje takie znaczniki podczas impozycji.

  3. Magdalena

    Dziękuję za pomoc, świetny tekst!

  4. Kuba

    Dziękuję za poradnik, super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén