Jak się robi kartki pocztowe?

Kartki pocztowe mimo rozpowszechnienia się Internetu i telefonów nadal mają swoich zwolenników. Można w ten sposób uczcić czyjeś imieniny czy urodziny albo można wysłać kartkę z wakacji. Najwięcej kartek jest wysyłanych właśnie w okresie wakacji oraz na święta. Trudno wyobrazić sobie pójście na osiemnastkę, komunię czy wesele bez specjalnej kartki. Tam właśnie w tym przypadku wkłada się pieniądze do koperty. Wtedy produkcja pocztówek idzie pełną parą i każdy chce na tym jak najwięcej zyskać. Zapewne wiele osób zastanawia się, w jaki sposób robi się takie pocztówki, które wyglądają później pięknie i my chętnie je wysyłamy. Wybór pocztówek w miejscowościach turystycznych czy przed świętami w zwykłych sklepach jest ogromny.

Profesjonalne drukowanie pocztówek

Druk pocztówek jest wysokiej jakości dlatego wszystkie szczegóły są na kartce bardzo dobrze widoczne. Najlepiej to widać w przypadku pocztówek z wakacyjnych miejscowości. Do wydrukowania pocztówki używana jest technologia offsetowa.  Najpopularniejszy rozmiar pocztówki to A5,A6 oraz DL.  Tak naprawdę każda osoba, która ma pomysł na własną pocztówkę może ja w drukarni zamówić. W przypadku druku offsetowego minimalne zamówienie to kilkaset sztuk, ale skoro nie idą taki pocztówki na handel czy dla nas to można postawić na równie efektowny druk cyfrowy i tutaj można mieć wydruk nawet pojedynczej kartki pocztowej, z czego każdy będzie mógł skorzystać.

Jeśli chodzi o to, na czym drukuje się takie pocztówki to używa się dwóch materiałów. Pierwszym jest karton, a drugi matowy kredowy papier. Karton jest o wiele bardziej sztywny niż papier kredowy, dlatego dobranie odpowiedniej grubości pozostaje w gestii osoby zamawiającej.  Pojawiły się również karty drukowane na plastiku PVC, ale ze względu na swoją wyższą cenę te zwykłe kartki nadal są numerem jeden.  Pocztówka po tym jak zostanie wydrukowana to może mieć dodatki, które wpływają na polepszenie jej wyglądu. Może być to błyszcząca albo matowa folia i wtedy kolory na kartce pocztowej są bardziej wyraźnie i jest ona bardzo dobrze zabezpieczone przed zniszczenie podczas wysłania.  Tył pocztówki zawsze jest papierowy, ponieważ to ułatwia pisanie na nim adresu i tego wszystkiego, co tylko chcemy.

Wszystko od samego początku

Zanim pocztówka jest gotowa do sprzedaży musi powstać jej projekt. To istotne, dlatego trzeba włożyć w to wiele pracy i serca. To, co ma być na pocztówce wpłynie na jej popularność wśród nas klientów k przeglądających różne oferty będziemy sprawdzać, która z nich najbardziej nam odpowiada.  Wiele drukarni ma specjalne makiety udostępniane każdemu zainteresowanemu wydrukiem pocztówek, co oczywiście ułatwia zadanie wyboru tego, co najlepsze. Projekt można wykonać samodzielnie, ale można go zlecić drukarni. Jeśli robimy go sami to później grafik komputerowy sprawdza czy nie ma w nim błędów i czy nadaje się do wydruku.

Najważniejsza jest wysoka jakość wydruku, dlatego wszystko musi być dopracowane tak dobrze jak to tylko jest możliwe.  Jeśli projekt jest w porządku to plik jest otwierany i na ekranie monitora widzimy pocztówkę, która powstanie. Tutaj układa się pocztówki w arkuszu zbiorczym. Później już nie pozostaje nic innego jak uruchomić maszynę do drukowania i czekać na pierwsze efekty jej pracy.

Maszyna offsetowa do profesjonalnego wydruku

To dzięki tej maszynie można uzyskać wysoką jakość i dużą ilość pocztówek, dlatego ich cena w sprzedaży jest tak niska. W maszynie znajdują się aż cztery zespoły drukujące i w każdym z nich znajduje się inna farba.  Całość jest zmechanizowana, bo arkusze pobierane są automatycznie z podajnika znajduje go się na przedzie maszyny i z bardzo dużą prędkością przesuwany jest przez każdy z czterech zespołów.  Tam działają wałki, które w precyzyjny sposób nakładają odpowiednie kolory farby tworząc w ten sposób wzór.

Można spotkać również takie maszyny offsetowe nanoszące od razu specjalny lakier, który ma powierzchnie zabezpieczyć i powoduje, że farba na kartce wysycha znacznie szybciej.  Ciekawostką jest to, że brak takiego lakieru powodowałby bardzo długi czas oczekiwania na wyschniecie wynoszący nawet kilka godzin.  Po wykonania wydruku wzoru zapisanego w projekcie następuje docinanie do wybranego wcześniej wymiaru. Tutaj też nie robi tego nikt ręcznie tylko jest specjalna gilotyna tnąca na raz wiele arkuszy na raz.  W momencie, kiedy kartki są już gotowe można je pakować do pudełek, zaklejać i wysyłać do osoby zamawiającej.

Jeden wzór zawsze trafia do jednego pudełka, przez co wszystko jest dobrze poukładane i klient otrzymujący takie zamówienie wie, co dalej z tym zrobić. To, co dalej się stanie z kartkami jest zależne od klienta. Może je zachować dla siebie, ale może też je sprzedawać. Kartki pocztowe to bardzo dobry biznes, dlatego można na nim sporo zarobić.  Przez cały rok zapotrzebowanie na kartki jest bardzo duże i wiele firm to wykorzystuje na swoją korzyść. Bardzo ważne jest nie tylko to, jaka będzie jakość wydruku, ale również, jaki wzór na się znaleźć na takiej pocztówce.

Poprzedni

Najtańsza drukarnia w Polsce

Następne

Ile kosztuje wydrukowanie książki

1 komentarz

  1. Interesujący wpis. Sądzę, że w druku cyfrowym warto postawić na sprawdzonych wykonawców, bo tylko tacy dają na gwarancję, że jakość pracy będzie na odpowiednio wysokim poziomie. :)
    Wybór drukarni na naszym rynku jest spory, ale warto się kierować rekomendacjami lub oferowanymi możliwościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén