Plakat jest specyficzną formą sztuki użytkowej. Jego rolą jest przekazywanie informacji dotyczących wydarzeń kulturalnych, akcji społecznych, reklamy produktów, albo treści propagujących określone poglądy lub wartości.

Jaki powinien być plakat?

Aby plakat był skutecznym nośnikiem przekazu wizualnego, musi przede wszystkim zdecydowanie wyróżniać się spośród innych elementów przestrzeni w której się znajduje. Nawet jeśli będzie zawierał jakieś symboliczne znaki albo metafory, powinny one być łatwe do zinterpretowania przez odbiorcę. Duży wpływ na jakość plakatu mają jego walory artystyczne.

Jak zrobić plakat uliczny, aby przyciągał uwagę przechodniów?

Na początku trzeba wymyślić ogólną koncepcję:
– co jest do przekazania,
– do jakiego odbiorcy jest skierowany,
– jaki format będzie najodpowiedniejszy,
– które techniki artystyczne zastosować.
Uwzględnienie tych wszystkich aspektów podczas realizacji pozwoli na zaprojektowanie dzieła spójnego pod względem treści i formy. Na pewno zwróci ono uwagę nie tylko osób zainteresowanych danym wydarzeniem, ale też miłośników dobrej grafiki artystycznej.

KOLEJNE KROKI REALIZACJI

Wybór formatu

Najbardziej nadaje się na plakaty format B1 (1000 mm długości i 707 mm szerokości). Jeśli chce się wybrać jakieś nietypowe rozmiary warto przewidzieć marginesy, aby drukarnia mogła przyciąć z większego arkusza. Wielkość i format ma znaczenie w zależności od miejsca docelowego – czy będzie to pojedynczy plakat uliczny, czy cała seria eksponowana na przykład w galerii.

Wymyślenie głównego hasła przekazu

Język plakatu opiera się na hasłach i uproszczeniach. Projektant może w centralnej części zamieścić krótki tekst albo symboliczny znak. Wokół tego rozmieści pozostałe elementy kompozycyjne. Hasło powinno być oryginalne, niebazujące na ogólnych stereotypach. Główny symbol graficzny nie powinien być dosłowny, raczej ma się odwoływać do jednoznacznych skojarzeń. Hasło zaś ma za zadanie wywoływać pozytywne emocje.

Dobór środków artystycznych i technik graficznych

Plakaty mogą być wykonywane za pomocą różnych form wizualnych.
Najprościej jest wykorzystać jakieś wyjątkowo oryginalne zdjęcie zrobione samodzielnie lub przez zawodowego fotografika – z uwzględnieniem jego praw autorskich. Tekst może znajdować się na zdjęciu albo w innym miejscu; nad lub pod nim, a także wokół fotografii.
Uzdolniony artystycznie amator poradzi sobie z wykonaniem rysunku, grafiki, czy obrazka namalowanego akwarelą lub plakatówką.
Ciekawe efekty daje łączenie tych technik w formie kolażu złożonego z fragmentów zdjęć i ilustracji.

Narzędzie służące do pracy nad plakatem

Plakaty przeznaczone do wydruku muszą być sporządzone za pomocą komputera. Powinien on posiadać odpowiednie oprogramowanie do wykonywania prac graficznych. Dla początkujących najprostszy jest program Paint, bardziej zaawansowani wykorzystają GIMP albo Photoshop. Istnieje też mnóstwo aplikacji służących do obróbki obrazów w formie cyfrowej.

Etap projektowania

Nieograniczone możliwości komputera do cyfrowego przetwarzania obrazów pozwalają na modyfikację istniejących form w celu dopasowania ich do całości kompozycji. Bo właśnie kompozycja plakatu jest tu najważniejsza. Należy skupić się na tym, żeby wszystkie elementy rozlokowane były na dostępnej płaszczyźnie adekwatnie do charakteru przekazu wizualnego. Rozmieszczenie symetryczne służy do zaznaczenia statyczności, spokoju i ładu. Celowe wprowadzenie asymetrii potęguje dynamikę przekazu. Można łączyć barwy harmonizujące ze sobą, lub wyraźnie kontrastujące – przyciągające uwagę.

Nanoszenie tekstu

Pewną trudnością jest to, jak zrobić plakat, aby wszystkie elementy informacyjne były dobrze widoczne i czytelne z pewnego oddalenia.
Zależy to nie tylko od rozmiaru czcionki, ale też jej charakteru i kroju.
Zazwyczaj główne hasło będzie największe, ale przecież trzeba również zamieścić dodatkowe informacje. Wszechobecny Arial jest czytelny, ale mało oryginalny, warto więc dobrać jakiś inny font, zwracając jednak uwagę na to, czy zawiera on litery charakterystyczne dla języka polskiego. Do napisania lżejszych lub żartobliwych treści nadaje się czcionka Comic Sans, pismo ręczne imituje Viner Hand i Gabriola.
Szersze, ale równie ważne informacje, takie jak czas i miejsce wydarzenia, cel lub przebieg akcji, dobrze jest zlokalizować w dolnej części plakatu z użyciem niewielkiej, ale czytelnej czcionki Times New Roman.

Przygotowanie do druku

Gotowy plakat drukarnia powinna otrzymać w pliku odpowiednio sformatowanym. Trzeba pamiętać, że barwy na ekranie wyglądają inaczej niż na papierze. Plakaty do powielenia muszą być wykonane z użyciem standardowych kolorów CMYK. Formatowanie do druku to również wiele innych zabiegów poligraficznych, mało który amator zna się na tym, więc najlepiej przesłać sporządzony plakat w pliku PDF, a drukarnia zajmie się całą resztą.